Zatrzymanie wody w organizmie to coś, czego absolutnie nie należy lekceważyć, gdyz może być objawem wielu poważnych chorób. Po czym rozpoznać nadmiar wody w organizmie? Na jakie choroby może wskazywać? Jak się z nim uporać?
Zatrzymanie wody w organizmie – przyczyny
Zatrzymanie wody w organizmie zazwyczaj bierze się z niewłaściwej diety lub nadmiaru alkoholu. Do innych przyczyn zatrzymania wody w organizmie zalicza się.:
- nadmiar sodu (soli) i niedobór potasu w diecie,
- niedobór wody w organizmie,
- nadchodząca miesiączka,
- dieta odchudzająca, uboga w białko lub zbyt restrykcyjna,
- ciąża,
- upały,
- leki,
- stała pozycja ciała,
- siedzący tryb życia.
Zobacz: Jakie są przyczyny cukrzycy ciążowej?
Zatrzymanie wody w organizmie – choroby
Zatrzymanie wody w organizmie może również wskazywać na różne poważne choroby, między innymi:
- żylaki,
- choroby nerek,
- zakrzepica żył głębokich,
- niedoczynność tarczycy,
- niewydolność serca,
- choroby wątroby.
Po czym poznać nadmiar wody w organizmie?
Najczęstsze objawy zatrzymania wody w organizmie to opuchnięte kończyny i wahania masy ciała, połączone z przybieraniem na wadze. Czasami pojawia się bladość skóry i zdrętwienia stawów.
Jak się uporać z nadmiarem wody w ciele?
Oczywiście, jeżeli nadmiar wody jest sygnałem poważnej choroby, to w pierwszej kolejności należy zająć się właśnie nią. Jednak, jeśli wynika on z niewłaściwej diety, siedzącego tryby życia lub niedoboru wody, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów:
- Pij dużo wody
Szacuje się, że należy wypijać 2 litry wody dziennie, a jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, to nawet więcej – 3-4 litry. Nie należy jednak pić tyle naraz – pijemy wodę małymi łykami, aby organizm dostał informację, że nie musi gromadzić wody “na zapas”.
- Spróbuj ziołowych naparów
Na nadmiar wody w organizmie dobroczynne działanie ma także napar z czystka, skrzypu lub mniszka lekarskiego.
- Odstaw sól i słone przekąski.
Nie jest to łatwe, bo sól jest obecna w wielu produktach, na przykład w czipsach, paluszkach lub gotowych daniach. Dlatego trzeba dokładnie czytać składy produktów. Warto też zrezygnować z solenia potraw na rzecz świeżych ziół i przypraw. Jeżeli nie umiemy zrezygnować ze słonego smaku, możemy kupić sól o obniżonej zawartości sodu.
- Jedz warzywa i owoce
Zwłaszcza zielone, fioletowe, pomarańczowe i żółte. Zawierają one bioflawanoidy, które uszczelniają tkanki i zapobiegają wyciekowi płynów, a co za tym idzie – zapobiegają obrzękom. Warto również sięgać po suszoną żurawinę, która działa moczopędnie oraz bogate w siarkę i krzem ogórki, które stymulują pracę nerek.
- Zmień dietę
Wprowadź do swojej diety więcej błonnika, który pozwala na pozbycie się nadmiaru wody. Znajdziesz go w bakaliach, płatkach, nasionach chia lub otrębach. Należy jednak wprowadzać go stopniowo, gdyż może wywołać wzdęcia.
- Postaw na aktywność fizyczną
Według specjalistów, powinniśmy ćwiczyć minimum 30 minut dziennie. Warto postawić na jogging, pływanie lub fitness. Dobre są również długie spacery. Jeśli masz pracę siedzącą, rób przerwy, żeby rozprostować nogi. Częściej wybieraj schody zamiast windy, a jeśli masz taką opcję, przynajmniej częściowo zrezygnuje z samochodu lub komunikacji miejskiej.
- Stosuj suplementy
W przypadku nadmiaru wody w organizmie szczególnie istotne są: potas, magnez, wapń i witamina B6.
Zobacz: Jak zapobiegać odwodnieniu organizmu?