Kiedy zostajesz rodzicem dziewczynki, prędzej czy później trzeba będzie urządzić jej pokój. Czym kierować się, urządzając pokój dla dziewczynki? Jak nie zgubić się w ofercie sklepów z meblami i akcesoriami? Nasz artykuł ci w tym pomoże!
Pokój dziewczynki dopasowany do wieku
Pokój dla dziewczynki, która chodzi do przedszkola musi być urządzony inaczej niż dla uczennicy. Urządzając pokój dla dziewczynki, należy kierować się jej wiekiem i aktualnymi potrzebami. Wysokie biurko i obrotowe krzesło sprawdzą się w pokoju dziecka, które chodzi do szkoły i musi mieć miejsce do odrabiania lekcji. Ale jeśli dziewczynka jeszcze ma ten obowiązek przed sobą, lepiej kupić niski stolik z krzesełkami. Regał i szafki powinny być w zasięgu jej rąk – tak, żeby mogła bez problemu sięgnąć po książki, zabawki lub ubrania.
Zobacz: Cukier u dzieci – czym go zastąpić?
Pokój dla dziewczynki – zainteresowania
Prędzej czy później dziewczynka wyrośnie z bajek i kreskówek. Wtedy pościel czy tapeta z postaciami z Krainy Lodu, Barbie czy innymi postaciami nie będzie się nadawać. To samo tyczy się kolorystyki pokoju. Nie każda dziewczynka lubi róż – być może Twoja córeczka woli niebieski lub zielony? To jej pokój, musi czuć się w nim komfortowo. Dlatego ściany, meble i inne akcesoria powinny być dostosowane kolorystycznie do jej upodobań.
Kolejną sprawą, którą należy uwzględnić, urządzając pokój dla dziewczynki, są jej zainteresowania. Czy lubi rysować i malować? W takim razie potrzebne jest miejsce, gdzie będzie mogła rozłożyć kartki, kredki, flamastry i inne niezbędne przedmioty. Może woli grać w piłkę nożną? Mała bramka postawiona w kącie pokoju to będzie świetny pomysł! Kocha zwierzęta? Pluszowe maskotki to podstawa!
Pokój dla dziewczynki – jakość mebli
Meble w pokoju dziecięcym nie muszą być “na chwilę”. Dobrze jest, wybierając meble do pokoju dziecka, kierować się jakości materiałów, z jakich są wykonane. Możesz również postawić na uniwersalne meble – drewniane szafki i regały, albo biała komoda czy szafa na ubrania będą łatwiejsze do umieszczenia w innym pokoju niż dziewczęce i bajkowe meble.
Organizacja pokoju dla dziewczynki
Dzieci mają to do siebie, że raczej nie dbają o porządek. Aby zapobiec wiecznemu bałaganowi w pokoju, uwzględnij przeróżne kosze i pudełka na zabawki, które będzie można ustawić na przykład pod łóżkiem.
Oświetlenie pokoju dziecięcego
Głównym źródłem światła w dziecięcym pokoju powinno być światło górne, czyli na przykład żyrandol lub lampa. Na rynku do wyboru jest mnóstwo lamp w przeróżnych kolorach i o różnych kształtach. To samo dotyczy lampek ściennych – gwiazdka lub motyl na ścianie na pewno przydatną dziecku do gustu! Istotne jest również, żeby lampka była wolna od niebezpiecznych substancji chemicznych – szczególnie małe dzieci lubią próbować wielu rzeczy i poznawać otaczającą rzeczywistość poprzez zmysł smaku.
Dziecku przyda się także lampka na biurko – niezależnie od tego, czy będzie odrabiać lekcje, czy rysować. Odpowiednie oświetlenie to podstawa – zbyt ciemne lub zbyt jasne sprawi, że dziecku szybko pogorszy się wzrok.
Zobacz: ADHD – kiedy dziecko jest nadpobudliwe?