babyjazz.pl

Blog tematyczny o dzieciach, mamach i zdrowiu

Lifestyle

Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Kiedy zostajesz rodzicem dziewczynki, prędzej czy później trzeba będzie urządzić jej pokój. Czym kierować się, urządzając pokój dla dziewczynki? Jak nie zgubić się w ofercie sklepów z meblami i akcesoriami? Nasz artykuł ci w tym pomoże!

Pokój dziewczynki dopasowany do wieku

Pokój dla dziewczynki, która chodzi do przedszkola musi być urządzony inaczej niż dla uczennicy. Urządzając pokój dla dziewczynki, należy kierować się jej wiekiem i aktualnymi potrzebami. Wysokie biurko i obrotowe krzesło sprawdzą się w pokoju dziecka, które chodzi do szkoły i musi mieć miejsce do odrabiania lekcji. Ale jeśli dziewczynka jeszcze ma ten obowiązek przed sobą, lepiej kupić niski stolik z krzesełkami. Regał i szafki powinny być w zasięgu jej rąk – tak, żeby mogła bez problemu sięgnąć po książki, zabawki lub ubrania. 

Zobacz: Cukier u dzieci – czym go zastąpić?

Pokój dla dziewczynki – zainteresowania

Prędzej czy później dziewczynka wyrośnie z bajek i kreskówek. Wtedy pościel czy tapeta z postaciami z Krainy Lodu, Barbie czy innymi postaciami nie będzie się nadawać. To samo tyczy się kolorystyki pokoju. Nie każda dziewczynka lubi róż – być może Twoja córeczka woli niebieski lub zielony? To jej pokój, musi czuć się w nim komfortowo. Dlatego ściany, meble i inne akcesoria powinny być dostosowane kolorystycznie do jej upodobań. 

Kolejną sprawą, którą należy uwzględnić, urządzając pokój dla dziewczynki, są jej zainteresowania. Czy lubi rysować i malować? W takim razie potrzebne jest miejsce, gdzie będzie mogła rozłożyć kartki, kredki, flamastry i inne niezbędne przedmioty. Może woli grać w piłkę nożną? Mała bramka postawiona w kącie pokoju to będzie świetny pomysł! Kocha zwierzęta? Pluszowe maskotki to podstawa! 

Pokój dla dziewczynki – jakość mebli

Meble w pokoju dziecięcym nie muszą być “na chwilę”. Dobrze jest, wybierając meble do pokoju dziecka, kierować się jakości materiałów, z jakich są wykonane. Możesz również postawić na uniwersalne meble – drewniane szafki i regały, albo biała komoda czy szafa na ubrania będą łatwiejsze do umieszczenia w innym pokoju niż dziewczęce i bajkowe meble. 

Organizacja pokoju dla dziewczynki

Dzieci mają to do siebie, że raczej nie dbają o porządek. Aby zapobiec wiecznemu bałaganowi w pokoju, uwzględnij przeróżne kosze i pudełka na zabawki, które będzie można ustawić na przykład pod łóżkiem. 

Oświetlenie pokoju dziecięcego

Głównym źródłem światła w dziecięcym pokoju powinno być światło górne, czyli na przykład żyrandol lub lampa. Na rynku do wyboru jest mnóstwo lamp w przeróżnych kolorach i o różnych kształtach. To samo dotyczy lampek ściennych – gwiazdka lub motyl na ścianie na pewno przydatną dziecku do gustu! Istotne jest również, żeby lampka była wolna od niebezpiecznych substancji chemicznych – szczególnie małe dzieci lubią próbować wielu rzeczy i poznawać otaczającą rzeczywistość poprzez zmysł smaku.

Dziecku przyda się także lampka na biurko – niezależnie od tego, czy będzie odrabiać lekcje, czy rysować. Odpowiednie oświetlenie to podstawa – zbyt ciemne lub zbyt jasne sprawi, że dziecku szybko pogorszy się wzrok.

Zobacz: ADHD – kiedy dziecko jest nadpobudliwe?

Udostępnij