Być może słyszałaś o czymś takim, jak szczotkowanie na sucho. Zastanawiałaś się, jakie może dać efekty? Czy warto je wykonywać i jak to zrobić? Przeczytaj i sprawdź!
Szczotkowanie na sucho – dla kogo?
Wiele kobiet walczy z cellulitem i wrastającymi włoskami. Do tego nie każda z nas ma czas na relaks i zadbanie o siebie. Zabieg ten łączy w sobie masaż i peeling, a wywodzi się z Dalekiego Wschodu. Wykonuje się go bez użycia żadnych olejków ani balsamów, jedynie przy użyciu specjalnej szczotki. Nie zabiera dużo czasu – wystarczy 5-10 minut dziennie lub co 2 dzień. Po około tygodniu powinny być widoczne pierwsze efekty.
Zobacz: U kogo sprawdzi się olejek rycynowy?
Szczotkowanie na sucho – efekty
Na początku szczotkowanie może być niezbyt przyjemne, ale po 2-3 dniach skóra przyzwyczai się do wykonywanego zabiegu. Szczotkowanie na sucho przynosi wiele korzyści – oto one:
- oczyszczenie organizmu z toksyn,
- redukcja cellulitu,
- wygładzenie skóry,
- ujędrnienie skóry,
- zapobieganie rozstępom,
- zwiększenie energii,
- zwiększenie napięcia mięśni,
- relaks,
- pozbycie się martwego naskórka,
- poprawa krążenia krwi,
- zmniejszenie obrzęków,
- pomoc przy bólach stawów,
- pomoc w rozwiązaniu problemu wrastających włosków,
- stymulacja układu odpornościowego,
- przywrócenie skórze zdrowego koloru.
Szczotkowanie na sucho – jak to zrobić?
Kluczem do sukcesu jest technika. Nacisk na skórę nie może być zbyt mocny, aby nie wywołać nadmiernego zaczerwienienia skóry. W trakcie masażu chcemy pobudzić naczynia limfatyczne do lepszej pracy, dlatego powinniśmy wykonywać posuwiste i długie ruchy w kierunku serca, od dołu do góry.
Szczotkowanie zaczynamy od stóp i stopniowo przechodzimy w górę. Przy masowaniu nóg i pośladków ruchy mogą być mocniejsze, ale kiedy masujemy klatkę i brzuch, powinniśmy robić to delikatniej. Szczotkowanie rąk zaczynamy od dłoni i powoli przechodzimy do ramion. Po wymasowaniu ciała warto użyć balsamu lub olejku, żeby nawilżyć skórę.
Przeciwwskazania do szczotkowania
Tak jak z każdym zabiegiem, tak szczotkowanie na sucho nie może być wykonywane przez wszystkich. Nie powinniśmy go wykonywać, jeśli występują u nas:
- żylaki,
- pieprzyki i znamiona,
- choroby skórne: świeże blizny, trądzik, łuszczyca,
- podrażnienia, rany lub stany zapalne na skórze,
- skłonność do pękania naczynek.
Nie należy się też szczotkować twarzy na sucho. Skóra twarzy jest zbyt delikatna na tego typu zabiegi – peeling powinien być odpowiednio dopasowane do potrzeb skóry. Nie powinien jej podrażniać, ale nie może też być zbyt łagodny. Metodą prób i błędów wybierz peeling najlepszy dla siebie i nie zapomnij o delikatnym masażu skóry!
Jak dbać o szczotkę?
Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze szczotkowaniem na sucho, wybierz szczotkę o miękkim włosiu. Później możesz się zdecydować na twardsze. Standardowa szczotka do takiego masażu ma owalny kształt, jest drewniana i wyposażona w pasek, ułatwiający użytkowanie, a jej włosie jest naturalne, zwierzęce lub roślinne. Raz w tygodniu należy umyć szczotkę wodą z mydłem, po czym zostawić do wyschnięcia, włosiem do góry. Nie powinniśmy stawiać jej w pobliżu grzejników lub na kaloryferze – może to skutkować pękaniem drewna i odkształcaniem się włosia. Będzie to skutkować szybszym wyrzuceniem szczotki, która – odpowiednio zadbana – posłuży bardzo długo!
Zobacz: Jak dbać o skórę nastolatka?