Strona główna
Kobieta
Tutaj jesteś

Okres w ciąży – czy to możliwe?

Kobieta Data publikacji - 13 stycznia 2022 Autor - Redakcja babyjazz.pl
Okres w ciąży

Czy możliwy jest okres w ciąży? Co może oznaczać krwawienie u kobiety w ciąży? Czym jest miesiączka? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Okres w ciąży

Okres w ciąży nie jest możliwy. Okres, czyli miesiączka następuje w wyniku złuszczania się nabłonka macicy, które jest spowodowane działaniem estrogenów i progesteronu. Nabłonek zostaje usunięty z organizmu kobiety w trakcie miesiączki. Jest on konieczny do rozwoju dziecka, dlatego nie ulega złuszczeniu, jeżeli dojdzie do zapłodnienia. 

Co może oznaczać krwawienie w początku ciąży?

W pierwszych miesiącach ciąży może wystąpić plamienie implantacyjne. Występuje 2 tygodnie od zapłodnienia i 4 tygodnie od ostatniego okresu. Jest ono wynikiem implantacji zarodka w ścianie macicy, co czasami prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Jednak wtedy kobieta nie odczuwa bólu jak podczas miesiączki, a sam kolor krwi jest jaśniejszy niż krwawienie w trakcie okresu. Nie zmienia to faktu, że wiele kobiet wierzy, że na początku ciąży krwawiło, jak podczas zwykłego okresu. Tym bardziej, że plamienie występuje w momencie, kiedy ma nastąpić kolejna miesiączka. 

Może się zdarzyć, że w ciągu pierwszych 2-3 miesięcy ciąży w terminie potencjalnych miesiączek nastąpi krwawienie. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że jajo płodowe jest zbyt małe, żeby objąć ściany macicy i wypełnić ją, a fragmenty, których nie obejmuje, złuszczają się. 

“Okres w ciąży”, a tak naprawdę plamienia mogą być wynikiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ciele kobiety. Mogą być wynikiem chociażby plamienia podkosmówkowego. Krwiaki, które je wywołują, zwykle wchłaniają się do 20 tygodnia ciąży. Jednak mogą prowadzić do komplikacji ciąży, a nawet poronień. Dlatego, w momencie pojawienia się krwawienia, należy udać się do lekarza.

Zobacz: Jak zmienia się ciało kobiety w 11 tygodniu ciąży?

Krwawienie w ciąży – przyczyny

Krwawienie w ciąży może mieć również inne przyczyny – między innymi:

  • łożysko przodujące,
  • choroby szyjki macicy, na przykład nadżerki lub polipy,
  • obumarcie zarodka,
  • wady jaja płodowego,
  • nieprawidłowe zagnieżdżenie się jaja płodowego,
  • niedobór progesteronu,
  • ciąża pozamaciczna – krwawieniu towarzyszą wymioty, ból brzucha, nudności i osłabienie. W tym przypadku nie ma możliwości na uratowanie dziecka, a ciąża pozamaciczna stanowi zagrożenie także dla kobiety,
  • zaśniad groniasty – inaczej: ciążowa choroba trofoblastyczna. Pojawia się koło 5-6 miesiąca ciąży. O jej pojawieniu się świadczy jedynie wysoki poziom hCG w badaniu krwi,
  • poronienie – krwawieniu towarzyszą silne bóle kręgosłupa i brzucha, a także skurcze macicy. Poronienie wczesne, czyli do 12, tygodnia ciąży, następuje nawet u 10% kobiet w ciąży. W przypadku połowy takich poronień przyczyną są wady genetyczne płodu.

Niezależnie od ilości krwi, należy udać się do lekarza, który ustali przyczynę krwawienia poprzez badanie krwi, USG lub badanie ginekologiczne. Jeśli rozwija się stan chorobowy, trzeba go niezwłocznie zdiagnozować i wyleczyć. Krwawienie w ciąży nie jest czymś, co można zlekceważyć. Choroba, której jest objawem może stanowić poważne ryzyko dla zdrowia oraz życia kobiety i jej dziecka. 

Zobacz: Jakie są przyczyny cukrzycy ciążowej?

edukacyjne układanki

Redakcja babyjazz.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów dzieci, macierzyństwa i zdrowia połączył siły, aby dostarczyć wartościowe informacje i wsparcie dla wszystkich rodziców. Razem z nami odkryjecie praktyczne porady wychowawcze, ciekawe pomysły na kreatywną zabawę, oraz najnowsze trendy dotyczące zdrowego rozwoju dzieci. Dołączcie do naszej wspólnoty, aby razem czerpać radość z rodzicielstwa i wspólnie dbać o zdrowie i dobrostan naszych najmłodszych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Cukrzyca ciążowa