Cukrzyca sama w sobie jest groźną chorobą. Jednak cukrzyca ciążowa stanowi zagrożenie nie tylko dla przyszłej mamy, ale przede wszystkim dla jej dziecka. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową? Jak można jej zapobiec i uchronić maluszka? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
Czym jest cukrzyca ciążowa?
Cukrzyca ciążowa jest chorobą wynikającą z nietolerancji węglowodanów, która skutkuje zwiększeniem stężenia glukozy we krwi podczas ciąży. Pojawia się najczęściej u kobiet, które przed zajściem w ciążę nie miały problemów z poziomem cukru we krwi i ustępuje po porodzie.
Cukrzyca ciążowa – przyczyny
Dlaczego u kobiety w ciąży pojawia się cukrzyca? Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wzrost stężenia hormonów: estrogenach, progesteronie, prolaktynie i laktogenie łożyskowym. Blokują one działanie insuliny na tkanki, stąd wzrost stężenia glukozy we krwi. Warto również wspomnieć o czynnikach ryzyka, które mogą mieć znaczący wpływ na wystąpienie cukrzycy ciążowej. Są to:
- wiek kobiety powyżej 35 roku życia,
- nadwaga kobiety,
- urodzenie więcej niż dwójki dzieci,
- nadciśnienie tętnicze,
- zespół policystycznych jajników,
- urodzenie dziecka z wadą rozwojową,
- zgon wewnątrzmaciczny,
- genetyka.
Zobacz: Jakie są przyczyny okresu w ciąży?
Cukrzyca ciążowa – objawy
Jeżeli chodzi o cukrzycę ciążową, należy zwrócić uwagę na:
- częste oddawanie moczu,
- cukromocz,
- omdlenia,
- zawroty głowy,
- senność,
- duże pragnienie,
- infekcje pęcherza,
- nagły przyrost wagi podczas ciąży,
- zbyt szybki wzrost płodu względem zaawansowania ciąży.
Wpływ cukrzycy na dziecko i matkę
Oczywiste jest, że choroba kobiety w ciąży będzie wpływać na dziecko. Powikłania cukrzycy ciążowej, jakie mogą spotkać przyszłego niemowlaka, to:
- wysoka masa urodzeniowa,
- wady rozwojowe,
- niski poziom cukru we krwi.
Z kolei i kobiety w ciąży może wystąpić:
- przedwczesny poród,
- powikłania podczas porodu: dziecko może nie móc urodzić się naturalnie ze względu na zbyt dużą masę i dlatego może być konieczne wykonanie cesarskiego cięcia,
- problemy z układem moczowym,
- rozwój cukrzycy typu 2,
- stan przedrzucawkowy: wzrost ciśnienia krwi, któremu towarzyszy obecność białka w moczu.
Leczenie cukrzycy u kobiet w ciąży
Kobieta w ciąży, u której stwierdzono cukrzycę, powinna być otoczona opieką diabetologa i dietetyka. Leczenie cukrzycy polega na wdrożeniu odpowiedniej diety i codziennej aktywności fizycznej. Należy spożywać posiłki w równych odstępach czasowych, wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym oraz zwiększyć ilość białka w posiłkach. Kobieta z cukrzycą ciążową powinna unikać spożywania cukrów prostych, w tym soków, słodyczy, tłuszczy i napojów gazowanych. Produkty pszenne należy natomiast zastąpić pełnoziarnistymi.
Aktywność fizyczna w ciąży powinna być dostosowana do stanu zdrowia i samopoczucia pacjentki, a także skonsultowana z lekarzem. Zaleca się: marsz, spacer, pływanie, aerobik, nordic walking, jogę. Natomiast leczenie farmakologiczne w przypadku cukrzycy ciążowej polega na podawaniu insuliny.
Cukrzyca ciążowa po porodzie
Zdarza się, że cukrzyca nie mija wraz z końcem ciąży. Oznacza to, że u kobiety nie rozwijała się cukrzyca ciążowa, tylko zwykła – zatem konieczne jest kontynuowanie leczenie do końca życia. Jednak w przypadku cukrzycy ciążowej powinna ona ustąpić po porodzie. Kobieta w trakcie połogu musi stosować się do zaleceń lekarza i regularnie mierzyć poziom cukru we krwi.
Zobacz: Jakie są zamienniki cukru u dzieci?