Strona główna
Kobieta
Tutaj jesteś

Poród – co warto wiedzieć?

Kobieta Data publikacji - 10 stycznia 2022 Autor - Redakcja babyjazz.pl
poród

Poród może być bardzo stresującym wydarzeniem, zwłaszcza jeśli to pierwszy poród kobiety. Co zabrać ze sobą do szpitala w dniu porodu? Po czym poznać, że to “już”? Jakie są etapy porodu? Przeczytaj i dowiedz się, jak być przygotowaną na ten ważny moment!

Poród – co zabrać do szpitala?

Torba przyszłej mamy powinna być spakowana co najmniej miesiąc przed planowanym terminem porodu. Jej skompletowanie jest o tyle skomplikowane, że trzeba wziąć wystarczająco dużo rzeczy dla siebie i dla dziecka, ale jednocześnie tak mało, jak się da. Jest to związane między innymi z niewielką ilością miejsca na salach szpitalnych. Nie należy zatem zabierać ze sobą zbyt wielu ubrań dla siebie i dziecka, książek lub czasopism, kocyków, zabawek dla dziecka czy kosmetyków. W torbie, którą zabierzesz do szpitala, powinny znaleźć się:

  • ubrania dla ciebie i maluszka – do porodu i po porodzie, ubranka dla niemowlęcia na 3 dni, biustonosz laktacyjny,
  • akcesoria takie jak telefon, ładowarka lub powerbank, kocyk dla dziecka,
  • dokumenty, w tym wyniki badań i konsultacji,
  • artykuły higieniczne – szczoteczka i pasta do zębów, pieluszki, ręczniki, żel pod prysznic, itd.

Zobacz: Co to jest połóg?

Objawy porodu

Po czym poznać, że zbliża się poród? Oto kilka charakterystycznych objawów:

  • odejście wód płodowych – chociaż może wystąpić w pierwszej fazie porodu, 
  • odejście krwistego śluzu z pochwy – wydalenie czopa śluzowego, który zamyka kanał szyjki,
  • obniżenie dna macicy – jest związane z wstawianiem się główki do wchodu miednicy. Następuje 3-4 tygodnie przed porodem, może być później, ale może też wcale nie nastąpić,
  • skurcze – przepowiadające i porodowe. Te pierwsze są nieregularne i występują w ciągu ostatnich kilku dni przed porodem. Skurcze porodowe z kolei mogą być początkiem skracania i rozwierania się szyjki macicy. Nie zanikają po kąpieli ani po zmianie pozycji. 

Do objawów porodu zaliczają się także: wilczy apetyt lub brak apetytu, biegunka, wymioty.

Fazy porodu

Istnieją 3 etapy porodu: etap rozwarcia szyjki macicy, etap parcia i etap łożyskowy.

  1. Pierwsza faza porodu, czyli faza rozwarcia szyjki macicy: zaczyna się od skurczów macicy, które najpierw trwają kilkadziesiąt sekund i pojawiają się co kilkanaście minut. Pod koniec tej fazy kobieta w ciąży może mieć wrażenie, że skurcze pojawiają się cały czas. Trwają one do momentu, aż rozwarcie, czyli średnica otworu szyjki macicy, osiągnie 10 centymetrów. Etap rozwarcia jest zwykle najdłuższym etapem porodu.
  2. Druga faza porodu, czyli faza parcia: okres od pełnego rozwarcia szyjki macicy do momentu urodzenia się dziecka. Przy całkowitym rozwarciu pojawia się konieczność parcia, czyli silnych wypychających ruchów przepony. Dziecko jest “wypychane” przez kanał rodny. Faza ta trwa od kilku minut do 2 godzin.
  3. Trzecia faza porodu, czyli faza łożyskowa: po urodzeniu dziecka macica rodzi łożysko pod wpływem bezbolesnych skurczów. Jeśli tak się nie stanie, trzeba wykonać łyżeczkowanie jamy macicy. Lekarz sprawdza, czy nie ma krwotoku i jak kurczy się macica. W przypadku pęknięcia lub nacięcia krocza zakłada się szwy. Etap ten trwa kilkanaście minut i jest najkrótszym etapem porodu. 

Zobacz: Jakie wybrać majtki poporodowe?

Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci?

Redakcja babyjazz.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów dzieci, macierzyństwa i zdrowia połączył siły, aby dostarczyć wartościowe informacje i wsparcie dla wszystkich rodziców. Razem z nami odkryjecie praktyczne porady wychowawcze, ciekawe pomysły na kreatywną zabawę, oraz najnowsze trendy dotyczące zdrowego rozwoju dzieci. Dołączcie do naszej wspólnoty, aby razem czerpać radość z rodzicielstwa i wspólnie dbać o zdrowie i dobrostan naszych najmłodszych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Cukrzyca ciążowa