Strona główna
Kobieta
Tutaj jesteś

Połóg – co to takiego?

Kobieta Data publikacji - 10 stycznia 2022 Autor - Redakcja babyjazz.pl
Połóg

Każda z nas wie, czym jest poród. Ale czy wiesz, czym jest połóg? Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie? Co powinno cię zaniepokoić? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Co to jest połóg?

Połóg, inaczej nazywany czwartym etapem porodu, to czas po porodzie, kiedy ciało kobiety wraca do siebie. Powinien być to czas maksymalnego odpoczynku, ponieważ organizm musi się zregenerować po długich miesiącach ciąży i po porodzie. W czasie połogu nie powinno się uprawiać seksu, a należy szczególnie zadbać o higienę okolic intymnych. 

Etapy połogu

Połóg dzieli się na 3 etapy:

  • połóg bezpośredni – pierwsza doba po porodzie,
  • wczesny – pierwszy tydzień po porodzie,
  • późny – od drugiego do szóstego tygodnia połogu.

Połóg bezpośredni jest najbardziej obciążający. Kobieta, która dopiero co urodziła, powinna spędzić ten czas w szpitalu pod czujnym okiem lekarzy. To okres, w którym błyskawicznie zachodzą zmiany anatomiczne i hormonalne, 

W czasie wczesnego połogu kobieta zaczyna opiekować się dzieckiem, które dopiero przyszło na świat. Może czuć się wyczerpana i przytłoczona wyzwaniami, z jakimi zmaga się jej ciało i, jakie stawia przed nią maluszek. Powinna być otoczona wsparciem najbliższych, a w razie konsultacji z lekarzem – jego troskliwą i fachową opieką. 

Połóg późny to czas, w którym dolegliwości po porodzie zaczynają ustępować. Pacjentka może wtedy odczuwać więcej sił. Nie oznacza to jednak, że organizm wrócił do siebie – na to będzie potrzebować co najmniej kilku miesięcy. 

Zobacz: Jakie są etapy porodu?

Połóg po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym, więc połóg po takim porodzie nieco różni się od tego po porodzie naturalnym. Po cesarskim cięciu kobiecie podaje się silne środki przeciwbólowe, które mogą wywołać nudności, ból głowy i osłabienie. Wtedy kobieta spędza kilka dni po porodzie w szpitalu. Jednak nie jest to regułą – skutki uboczne leków mogą nie nastąpić. Bardzo ważne jest, żeby młoda mama szybko wstała z łóżka – nawet po upływie 12 godzin od porodu. W przeciwnym razie może dojść do przykurczów w obrębie blizny i innych nieprzyjemnych dolegliwości.

Obkurczanie macicy po porodzie

Co konkretnie dzieje się z ciałem kobiety po porodzie? Następują obkurczanie macicy, krwawienie porodowe, odchody połogowe i gojenie się ran porodowych. 

Macica zwykle waży około 50 gramów, a tuż przed porodem – 1, 5 kilograma. Dlatego po porodzie dochodzi do obkurczania macicy. Jest to całkowicie naturalne zjawisko, na którego sprawniejszy przebieg mają skurcze i karmienie piersią. To drugie za sprawą wytwarzanej oksytocyny, która ma również wpływ na nawiązanie więzi między dzieckiem a maluszkiem. Macica wraca do swoich normalnych rozmiarów do 3 tygodni po porodzie. Nie powinna być luźniejsza, niż wcześniej – dzieje się tak tylko w przypadku źle założonych szwów lub uszkodzenia mięśni. 

Krwawienie porodowe nie jest powodem do niepokoju. Jest to sygnał, że macica się oczyszcza. W tym czasie należy szczególnie zadbać o higienę intymną – nie należy używać tamponów, za to trzeba zmienić podpaski nie rzadziej niż co 4 godziny. Najbardziej obfite krwawienie występuje w pierwszej dobie połogu, później przypomina obfitą miesiączkę. Mogą pojawić się skrzepy. Po upływie tygodnia krwawienie zmienia kolor na różowy, a następnie na brązowy. Po kilkunastu dniach wydzielina staje się śluzowata i zanika – najpóźniej do 6 tygodnia po porodzie.

Odchodami połogowymi nazywa się resztki śluzu i błon, które są wydalane już w kilka godzin po porodzie. 

Po porodzie kobiecie może dokuczać ból, ciągnięcie lub napięcie w kroczu. Oddawanie moczu może wywoływać pieczenie i szczypanie. Rana powinna się zagoić po około 10 dniach, a sam ból powinien zniknąć po kilku dniach.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Co powinno być powodem wizyty u lekarza w trakcie połogu? Jest kilka objawów, które tego wymagają:

  • nasilające się krwawienie,
  • dreszcze i gorączka,
  • nagły zanik odchodów połogowych,
  • silny ból podbrzusza lub pleców,
  • nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy,
  • ból i ciągnięcie szwu bądź rany. 

Jednak, nawet jeśli połóg przebiega podręcznikowo i nie ma żadnych odstępstw od normy, każda kobieta po upływie 6 tygodni od porodu powinna zgłosić się do lekarza.

Zobacz: Czy możliwy jest okres w ciąży?

edukacyjne układanki

Redakcja babyjazz.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów dzieci, macierzyństwa i zdrowia połączył siły, aby dostarczyć wartościowe informacje i wsparcie dla wszystkich rodziców. Razem z nami odkryjecie praktyczne porady wychowawcze, ciekawe pomysły na kreatywną zabawę, oraz najnowsze trendy dotyczące zdrowego rozwoju dzieci. Dołączcie do naszej wspólnoty, aby razem czerpać radość z rodzicielstwa i wspólnie dbać o zdrowie i dobrostan naszych najmłodszych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Cukrzyca ciążowa