Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Maść na blizny u dzieci – jaką wybrać?

Dziecko Data publikacji - 5 stycznia 2022 Autor - Redakcja babyjazz.pl
Maść na blizny u dzieci

Wystarczy chwila nieuwagi, żeby zdarzył się nieszczęśliwy wypadek. Skaleczenia, rozcięty łuk brwiowy czy inne zadrapania mogą prowadzić do powstania blizn. Trzeba o nie odpowiednio dbać – ale co to znaczy? I jaką maść na blizny u dzieci wybrać?

Jak powstają blizny?

Blizny powstają w wyniku gojenia się skóry, które jest spowodowane rozcięciem skóry lub stanem zapalnym (blizny potrądzikowe). To, jak będą wyglądać, zależy od predyspozycji genetycznych i od miejsca, gdzie powstają. Z kolei wielkość blizn zależy od wielkości i gojenia się urazu, a także stosowanie środków zapobiegających powstawaniu blizn.

Zobacz: Jak powstają rozstępy w ciąży?

Rodzaje blizn

Metoda leczenia zależy od tego, z jakim rodzajem blizn mamy do czynienia. Blizny dzielimy na:

  • blizny przerostowe, które powstają tuż po wygojeniu rany,
  • atroficzne (zanikowe), które są skutkiem trądziku lub ospy wietrznej,
  • bliznowce – twarde i rozrastające się zgrubienia,
  • rozstępy, powstające podczas ciąży, przyrostu masy ciała lub terapii sterydami,
  • przykurcz bliznowaty, powstający w wyniku poważnego poparzenia skóry. Takie blizny zazwyczaj są głębokie i mogą napinać skórę, a w konsekwencji – ograniczać ruchy.

Jak dbać o blizny i jak wybrać maść na blizny u dzieci?

Jako rodzic musisz zadbać o bliznę dziecka. Jak to zrobić?

  1. Zdejmij szwy w odpowiednim czasie

Nie dotyczy to blizn rozpuszczalnych, które po kilku tygodniach same znikną. Lekarz powinien cię poinstruować, kiedy i w jaki sposób zdjąć szwy. Jeśli zostaną zdjęte za wcześnie, rana może się otworzyć. Jeśli za późno – może dojść do powstania blizn.

  1. Zadbaj o czystość blizny

Czystość blizny pomoże uniknąć infekcji. Nie nadużywaj jednak takich środków, jak woda oczyszczona, bo może ona spowolnić proces gojenia. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie żel oczyszczający na blizny, który jest hipoalergiczny i przeznaczony do stosowania nawet na gojącą się skórę. Czyść bliznę przynajmniej raz dziennie – zwłaszcza, kiedy dziecko wróci z zabawy na podwórku lub ze szkoły.

  1. Nie rozciągaj skóry

Rozciąganie skóry może doprowadzić do “rozejścia się” szwów. Dlatego należy unikać czynności, które mogą prowadzić do nadmiernego napięcia skóry, czyli niektórych sportów i zabaw oraz ubrań, które będą ocierać się o gojącą się skórę. 

  1. Nie wystawiaj skóry na słońce

Słońce może prowadzić do ciemnienia blizny, przez co będzie bardziej widoczna, a nie o to chodzi. Dlatego lepiej jest stosować krem z filtrem. 

  1. Zastosuj dobry krem  lub maść na blizny u dzieci

Krem lub maść na blizny u dzieci stosujemy wtedy, gdy rana się zagoi i domknie. Działanie takich produktów opiera się na właściwościach takich składników, jak:

  • alantoina – wspomaga regenerację naskórka,
  • silikony – zapobiegają utracie wody, dzięki czemu skóra jest lepiej uwodniona, co z kolei przekłada się na lepsze warunki do tworzenia się gładkiego zrostu,
  • oleje – poprawiają uwodnienie skóry i mają ją nawilżyć,
  • heparyna – rozluźnia strukturę kolagenu w bliźnie i hamuje nadmierne rozmnażanie się komórek,
  • wyciąg z cebuli – działa antybakteryjnie i wyrównująco.

Warto pamiętać, że redukcja blizn to długi proces. Preparat na blizny należy nakładać nawet kilka razy dziennie.

Zobacz: Jakie składniki zawiera olej jojoba?

edukacyjne układanki

Redakcja babyjazz.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów dzieci, macierzyństwa i zdrowia połączył siły, aby dostarczyć wartościowe informacje i wsparcie dla wszystkich rodziców. Razem z nami odkryjecie praktyczne porady wychowawcze, ciekawe pomysły na kreatywną zabawę, oraz najnowsze trendy dotyczące zdrowego rozwoju dzieci. Dołączcie do naszej wspólnoty, aby razem czerpać radość z rodzicielstwa i wspólnie dbać o zdrowie i dobrostan naszych najmłodszych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

imprezy integracyjne dla firm