Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Czego nie można jeść w ciąży?

Zdrowie Data publikacji - 4 lipca 2022 Autor - Redakcja babyjazz.pl
Czego nie można jeść w ciąży

Ciąża to czas, kiedy kobieta musi zadbać nie tylko o siebie, ale też o dziecko, które ma przyjść na świat. Jedną z najważniejszych rzeczy w tym czasie jest odżywianie. Niestety, kobietę w ciąży obowiązują liczne restrykcje. Czego nie można jeść w ciąży? Czego unikać? A co można jeść, mimo powszechnych przekonań? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Czego nie wolno jeść w ciąży?

Oczywistym jest, że w ciąży absolutnie nie można pić alkoholu. Jednak są jeszcze inne produkty spożywcze, których nie należy spożywać w okresie ciąży. 

  1. Izomery trans kwasów tłuszczowych

Ten obco brzmiący rodzaj tłuszczu jest obecny w wysoko przetworzonej żywności, m.in.: w ciastkach, chipsach, wafelki, kupowane ciasta, a także wszystkie produkty smażone w głębokim tłuszczu i te, które mają na etykiecie napisane: “utwardzony tłuszcz roślinny”, “tłuszcz cukierniczy” lub “tłuszcz piekarniczy”. Poza tym, że wysoko przetworzona żywność nie jest korzystna dla naszego zdrowia, to izomery trans przechodzą barierę łożyskową. Ich występowanie może spowodować atopię, zaburzenia rozwoju płodu i stan przedrzucawkowy. 

  1. Surowy nabiał, mięso, ryby i jaja

Surowe, niedokładnie upieczone lub krwiste produkty nie są wskazane dla kobiet w ciąży. Dlaczego? W surowym mięsie i jajach mogą znajdować się drobnoustroje powodujące zakażenia pokarmowe. 

  1. Sery pleśniowe

To dotyczy wyłącznie serów z niepasteryzowanego, surowego mleka – takie jak na przykład sery przerośnięte niebieską pleśnią lub francuskie sery camembert. Sery te niosą ze sobą ryzyko zakażenia bakterią Listerii. 

  1. Wątróbka

Zawiera ona witaminę A w formie retinolu, który w wysokim stężeniu jest bardzo szkodliwy dla płodu. Oprócz samej wątróbki, należy zwracać uwagę na przetwory, które mogą ją zawierać – w tym pasztety.

Zobacz: Co warto wiedzieć, będąc w 11 tygodniu ciąży?

Czego unikać w ciąży?

  1. Zioła

Wiele ziół może być równie skutecznych, co leki, dlatego należy podchodzić do nich ostrożnie. Lepiej pozostać przy nagietku, pokrzywie i mniszku lekarskim, ponieważ są one bezpieczne dla kobiet w ciąży.

  1. Kofeina

Kofeina znajduje się w kawie, herbacie, gorzkiej czekoladzie, a także w napojach energetycznych. Nie oznacza to, że masz całkiem z nich zrezygnować. Jednak trzeba je mocno ograniczyć w czasie ciąży. W 1 trymestrze dobrze jest zrezygnować z kofeiny, a w kolejnych trymestrach można spożywać do 200 mg dziennie. 

  1. Cukier

Nadmierne spożywanie cukru w ciąży może prowadzić do znacznego przyrostu masy ciała lub cukrzycy ciężarnych. Stanowią one zagrożenie dla płodu, u którego po urodzeniu może wykształcić się cukrzyca typu 2 oraz otyłość. 

Co można jeść, chociaż wszyscy mówią, że nie?

Istnieje wiele mitów na temat ciąży. Niektóre z nich dotyczą produktów, których nie należy spożywać. Jednak niekoniecznie jest to prawda. Oto produkty, które można spokojnie jeść w ciąży, nie bacząc na krzywe spojrzenia innych. 

  1. Maliny

Błędne przekonanie głosi, że napar z malin lub poziomek, spożywany do 32 tygodnia ciąży przyspiesza poród. Nie ma to potwierdzenia naukowego, zatem owoce te można bezpiecznie jeść. 

  1. Ananas

Ananas zawiera bromelinę, której używa się do zwalczania stanów zapalnych. Nie zaleca się kobietom w ciąży produktów z bromeliną, ale ananasy można jeść bez obaw. Niebezpieczna dawka dla zdrowia to taka po spożyciu 7 ananasów na raz.

  1. Grzyby

Grzyby jadalne można jeść bez obaw. Zawierają wiele przeciwutleniaczy, niezbędnych dla każdego na każdym etapie życia. Trzeba jedynie zwracać uwagę na to, czy dany grzyb nie jest trujący. 

Zobacz: Co jeść, żeby zapobiec odwodnieniu?

edukacyjne układanki

Redakcja babyjazz.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów dzieci, macierzyństwa i zdrowia połączył siły, aby dostarczyć wartościowe informacje i wsparcie dla wszystkich rodziców. Razem z nami odkryjecie praktyczne porady wychowawcze, ciekawe pomysły na kreatywną zabawę, oraz najnowsze trendy dotyczące zdrowego rozwoju dzieci. Dołączcie do naszej wspólnoty, aby razem czerpać radość z rodzicielstwa i wspólnie dbać o zdrowie i dobrostan naszych najmłodszych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Okres w ciąży