Strona główna
Kobieta
Tutaj jesteś

11 tydzień ciąży – co warto wiedzieć?

Kobieta Data publikacji - 3 stycznia 2022 Autor - Redakcja babyjazz.pl
11 tydzień ciąży

Ciąża to dla wielu kobiet czas radości i oczekiwania, ale niekiedy też niepokoju i obaw. Jakie badania wykonać, jeśli jesteś w 11 tygodniu ciąży? Jak wygląda Twoje dziecko? O czym warto pamiętać w tym ważnym czasie?

11 tydzień ciąży – USG

11 tydzień ciąży to czas, kiedy warto wykonać pierwsze badanie USG i sprawdzić, czy maluszek rozwija się prawidłowo. W tym czasie można wykluczyć lub potwierdzić niektóre wady genetyczne, a także zaobserwować niektóre narządy przyszłego dziecka – pęcherz, serce, żołądek czy kręgosłup. USG genetyczne w 11. tygodniu ciąży dotyczy pomiarów płodu. Lekarz sprawdza kość nosową i przezierność karkową. W przypadku tego pierwszego chodzi o ewentualnie wykrycie opóźnionego kostnienia kości nosowych, które może był objawem zespołu Downa lub Turnera, ale może wystąpić również u zdrowych płodów. Przezierność karkowa z kolei polega na zmierzeniu odległości między skórą a tkanką podskórną w okolicach szyi płodu. Norma wynosi do 2,5 mm, ale odstępy od niej nie muszą jednoznacznie oznaczać wady wrodzonej.

Sprawdź: Co warto wiedzieć o siatkach centylowych?

11 tydzień ciążowy – dolegliwości ciążowe

Przyszła mama zwykle zmaga się z mdłościami. W 11 tygodniu mogą one minąć lub być słabsze niż były. Inne dolegliwości ciążowe, jakie mogą wystąpić, to zazwyczaj:

  • senność, zmęczenie, brak energii,
  • wzmożony apetyt i żywieniowe zachcianki, 
  • zgaga,
  • niestrawność,
  • zaparcia, wzdęcia, biegunki,
  • wzmożone oddawanie moczu, spowodowane ułożeniem malucha,
  • migreny,
  • zawroty głowy,
  • wrażenie wyższej temperatury ciała,
  • sucha, wrażliwa, podrażniona skóra,
  • powiększone piersi.

Zdarza się, że kobieta w ciąży nie ma apetytu. Mogą pojawić się problemy z trądzikiem, albo wręcz przeciwnie – skóra będzie w lepszej kondycji. Przyszła mama może zaobserwować gęstsze włosy lub na odwrót – przerzedzanie ich. 

To, na co należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie ciąży, to możliwe silne zawroty głowy i omdlenia. Są efektem powiększającego się systemu krążenia, czasami odpowiedzialne są także wymioty. Niosą za sobą ryzyko obrażeń głowy, dlatego należy uważać. Przyszła mama powinna wstawać powoli, a także pamiętać o wypoczynku i zrelaksowaniu. 

Inna dolegliwość, z którą boryka się 40% kobiet, to żylaki. Aby im zapobiec, należy unikać długiego stania i siedzenia. Polecane jest pływanie, spacery oraz rezygnację z butów na obcasie. 

11 tydzień ciąży a ryzyko poronienia

11 tydzień oznacza koniec pierwszego trymestru, zatem ryzyko poronienia jest dużo niższe. Maluszek w tym czasie mierzy 5 cm i waży około 10g. Zakończył się okres zarodkowy, a rozpoczął płodowy. W 11 tygodniu ciąży zaczyna funkcjonować mózg – tworzą się neurony i wytwarzają się tkanki mózgu, odpowiedzialne za obsługiwanie rozwijających się narządów zmysłów. Szyja płodu zwęża się, a głowa odchyla do tyłu. Mimo iż pod powiekami zaczynają tworzyć się tęczówki, to oczy pozostaną zamknięte do 25 tygodnia ciąży. Tułów się wydłuża, powstają mieszki włosowe i łożyska paznokci. U dziewczynek kształtują się jajniki, u chłopców jądra rozpoczynają produkcję testosteronu. Zaczyna rozwijać się wątroba.  Maluch jest już wrażliwy na dotyk i zaczyna wykonywać pierwsze ruchy rączkami i nóżkami.  

Sprawdź: Jak leczy się depresję poporodową?

edukacyjne układanki

Redakcja babyjazz.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów dzieci, macierzyństwa i zdrowia połączył siły, aby dostarczyć wartościowe informacje i wsparcie dla wszystkich rodziców. Razem z nami odkryjecie praktyczne porady wychowawcze, ciekawe pomysły na kreatywną zabawę, oraz najnowsze trendy dotyczące zdrowego rozwoju dzieci. Dołączcie do naszej wspólnoty, aby razem czerpać radość z rodzicielstwa i wspólnie dbać o zdrowie i dobrostan naszych najmłodszych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Cukrzyca ciążowa