Oleje od wieków używane są do pielęgnacji skóry i włosów. Olej jojoba nie jest tutaj wyjątkiem. Jakie ma właściwości? W jaki sposób może się przysłużyć włosom i skórze? Co warto o nim wiedzieć?
Składniki olejku i ich właściwości
Olej jojoba składa się z różnych dobroczynnych składników: ze skwalenu, witamin, fitosteroli oraz nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych i alkoholi. Skwalen posiada właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Blokuje wolne rodniki, a także chroni naskórek przed utratą wody. Nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe zwalczają wolne rodniki, dostarczają substancji odżywczych i opóźniają proces starzenia się skóry. Fitosterole pobudzają komórki do produkcji kolagenu, który opóźnia starzenie się skóry. Odpowiadają też za właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, łągodzące i regenerujące olejku.
Olejek jojoba posiada także mnóstwo witamin – A, E i F. Witamina F zmniejsza zmiany trądzikowe, regeneruje naskórek i przyspiesza gojenie ran. Witamina A zmniejsza zmarszczki i przebarwienia skóry, pobudza produkcję kolagenu, regeneruje osłabione włosy, a także przyspiesza złuszczanie martwych komórek naskórka. Z kolei witamina E działa jak przeciwutleniacz i obniża działanie wolnych rodników. Dodatkowo, działa przeciwzmarszczkowo.
Zobacz: Jakie właściwości powinien mieć krem na rozstępy w ciąży?
Olej jojoba – na skórę
Olej jojoba pomaga zachować równowagę sebum, dzięki czemu jest polecany zarówno do skór tłustych, które produkują sebum w nadmiarze, jak i suchych, które wytwarzają mniej sebum niż jest to potrzebne. Co więcej, działa antyoksydacyjnie na skórę, a także utrzymuje jędrność i elastyczność skóry. Dzięki zawartości fitosteroli napina skórę i wygładza zmarszczki, a obecność witaminy F sprawia, że warstwa lipidowa naskórka jest odbudowana, zaś naskórek regeneruje się. Stosowanie oleju jojoba zapobiega utracie wody ze skóry, działa nawilżająco i ochrania skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto, olej ten, tak jak właściwie każdy olej, może być również stosowany do demakijażu twarzy i oczu.
Olej jojoba – na włosy
Olej jojoba najlepiej sprawdzi się w pielęgnacji cienkich i słabych włosów. – wnika w strukturę włosa i może je realnie wzmocnić. Dodatkowo, dzięki zawartości kwasu stearynowego i palmitynowego działa kondycjonująco na włosy. Jeżeli natomiast zastosujemy olejek na skórę głowy, wzmocnimy cebulki włosów. Ponadto, olej ten może pomóc przy swędzącej skórze głowy i nawrotom łupieżu. Ma lekką formułę i dzięki temu nie przetłuszcza i nie obciąża włosów. Polecany jest dla osób łysiejących, gdyż zapobiega wypadaniu włosów.
Olej jojoba – gdzie można go znaleźć?
Ze względu na swoje różnorodne właściwości, olej jojoba znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Można go znaleźć w:
- kremach nawilżających,
- żelach do mycia twarzy,
- kremach przeciwzmarszczkowych,
- preparatach na trądzik,
- maskach i odżywkach,
- pomadkach ochronnych do ust,
- kremach do rąk,
- kremach do stóp,
- preparatach antycellulitowych,
- produktach zapobiegających rozstępom,
- preparatach zmiękczających skórki,
- kosmetykach do pielęgnacji paznokci.
Olej jojoba – cena
Ten konkretny olej nie ma daty ważności, więc nie ma obaw, że się zepsuje lub zjełczeje. Jego cena jest uzależniona od wielkości buteleczki – dostępne są objętości od 50 ml do nawet 1000 ml. Ich cena waha się od 20 do nawet 200 złotych.
Zobacz: Jakie korzyści daje szczotkowanie na sucho?