Strona główna
Kobieta
Tutaj jesteś

Rozstępy w ciąży – jak się ich pozbyć?

Kobieta Data publikacji - 4 stycznia 2022 Autor - Redakcja babyjazz.pl
Rozstępy w ciąży

Ciąża to czas, kiedy ciało i organizm kobiety diametralnie się zmieniają. Oprócz burzy hormonów, przyszłe may doświadczają takiej niezbyt komfortowej przypadłości, jak rozstępy w ciąży. Jak zapobiegać ich powstawaniu? I jak sobie radzić, kiedy już się zjawią?

Skąd biorą się rozstępy w ciąży?

  • brak właściwej pielęgnacji skóry, tj. brak nawilżenia i natłuszczenia skóry,
  • predyspozycje genetyczne – zaobserwowano, że rozstępy w ciąży częściej występują u kobiet, których matki, babcie, siostry, ciocie miały rozstępy, będąc w ciąży,
  • zmiany hormonalne w ciąży – organizm kobiety w ciąży produkuje więcej kortyzolu, który ma negatywny wpływ na pracę komórek tkanki łącznej, przez co skóra nie jest tak elastyczna, jak wcześniej,
  • zwiększona masa ciała – przyrost ciała większy, niż 11-16 kilogramów w ciąży. Warto przy tym zaznaczyć, że jest to normalne w przypadku kobiet, których waga przed ciążą była prawidłowa (nie miały one nadwagi czy niedowagi).

Rozstępy są tak naprawdę uszkodzeniami tkanki. Powstają na skutek nadmiernego rozciągania się skóry podczas ciąży lub przy gwałtownym wzroście masy ciała. Z początku są ciemniejsze, a z czasem zmieniają kolor na perłowy.

Zobacz: W jaki sposób olejek jojoba zapewni ci zadbaną skórę?

Świeże rozstępy – jak im zapobiegać?

O ile na genetykę nie ma mamy wpływu, o tyle możemy zadbać o pielęgnację skóry czy prawidłowy przyrost masy ciała. Warto też pamiętać, że rozstępom najłatwiej zapobiegać na początku ciąży, czyli wtedy, kiedy ich jeszcze nie ma, albo, kiedy są jeszcze czerwone i ciemne. Im będą starsze, tym trudniej będzie się ich pozbyć. Jednym ze sposobów zapobiegania rozstępom jest właściwa dieta i ruch fizyczny. Nie da się uniknąć przyrostu masy w trakcie ciąży, ale można przytyć w zdrowy sposób – 10-15 kilogramów nadwagi to optymalny przyrost, który sprawi, że rozstępy nie będą tak dużym problemem. Zwłaszcza, jeśli do tego dojdzie aktywność fizyczna – joga, basen, spacery, tańce w stylu latino. 

Kolejnym działaniem profilaktycznym jest odpowiednia pielęgnacja. Warto odpowiednio nawilżać i natłuszczać skórę. Przyda się też dobry produkt przeciw rozstępom. Powinien zawierać odpowiednie dla problemu, któremu ma przeciwdziałać, substancje aktywne: kolagen, witaminę E, masło kakaowe i wyciągi roślinne. Preparat ten nakłada się wolnymi, kolistymi ruchami. Najlepiej by było, gdybyś dołączyła do tego masaż. Nie tylko pomoże on zapobiegać pojawieniu się rozstępów, ale też pozwoli ci się zrelaksować i odprężyć. 

Kiedy już pojawią się rozstępy, warto przyjmować cynk, który poprawia kondycję skóry. Możesz też postawić na masaż strumieniem wody. Pamiętaj również o nawadnianiu organizmu i piciu dużych ilości wody.

Rozstępy po ciąży

Po urodzeniu dziecka możesz nadal przyjmować produkty na rozstępy, a także spróbować szczotkowania na sucho. Jeżeli jednak działania prewencyjne nic nie dały i nadal zmagasz się z rozstępami, możesz udać się do dermatologa, aby dobrać odpowiedni zabieg – mikrodermabrazję lub usuwanie rozstępów laserem. Jest to droga metoda, ale skuteczna.

Zobacz: Jakie właściwości powinna mieć maść na blizny u dzieci?

edukacyjne układanki

Redakcja babyjazz.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów dzieci, macierzyństwa i zdrowia połączył siły, aby dostarczyć wartościowe informacje i wsparcie dla wszystkich rodziców. Razem z nami odkryjecie praktyczne porady wychowawcze, ciekawe pomysły na kreatywną zabawę, oraz najnowsze trendy dotyczące zdrowego rozwoju dzieci. Dołączcie do naszej wspólnoty, aby razem czerpać radość z rodzicielstwa i wspólnie dbać o zdrowie i dobrostan naszych najmłodszych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Cukrzyca ciążowa