Strona główna
Kobieta
Tutaj jesteś

Majtki poporodowe – jakie wybrać?

Kobieta Data publikacji - 5 stycznia 2022 Autor - Redakcja babyjazz.pl
Majtki poporodowe

Właśnie zostałaś mamą! Poród już za tobą, rozpoczyna się połóg, więc pora wybrać majtki poporodowe. Na jakie się zdecydować, żeby były jak najbardziej komfortowe? 

Po co specjalne majtki po porodzie?

Po porodzie nie powinno się chodzić w bieliźnie, w której chodziłaś przed porodem. Okolice intymne są obolałe, macica musi się oczyścić, a do tego występują obfite upławy. Dodatkowo, jeżeli urodziłaś poprzez cesarskie cięcie, na brzuchu masz bliznę, którą łatwo podrażnić. Majtki poporodowe mają zapewnić ci możliwie jak największy komfort w trakcie połogu, który może trwać do 6 tygodni.

Zobacz: Czym jest połóg?

Czym więc kierować się przy wyborze majtek poporodowych?

Przede wszystkim – wygodą. Tutaj wygląd nie jest zbyt ważny. Majtki muszą być wygodne – poleca się wybrać te o rozmiar za duże, dzięki czemu komfort noszenia zwiększa się. Dobrze by było, gdyby były w ciemnym kolorze – plamy z krwi nie będą aż tak widoczne. Majtki powinny być najprostsze – pozbawione haftek, falbanek i innych ozdobników. Najlepiej, żeby zostały wykonane z naturalnych materiałów, na przykład z bawełny. Nie powoduje ona podrażnień, jest miękka w dotyku i dobrze przepuszcza powietrze. Oprócz komfortu, najważniejsza jest higiena i niedopuszczenie do infekcji, otarć i podrażnień. 

To, ile potrzebujesz par majtek, zależy od czasu trwania połogu, intensywności krwawień i tego, czy zdecydujesz się na majtki wielorazowe, czy jednorazowe. Jeśli rany się zabliźniły i krwawienia nie są aż tak obfite, jak były, możesz spokojnie wrócić do swojej zwykłej, “przedporodowej” bielizny.

Majtki poporodowe po cesarce i po naturalnym porodzie

To, czy urodziłaś poprzez cesarskie cięcie, czy też “siłami natury”, ma wpływ na to, jakie majtki poporodowe powinnaś wybrać. W przypadku naturalnego porodu majtki nie powinny podrażniać obolałych okolic intymnych. Im większa przepuszczalność powietrza, tym szybciej rana się zagoi. W przypadku cesarskiego cięcia należy pamiętać o tym, żeby nie podrażniać blizny. Zalecane są majtki, które kończą się tuż nad pępkiem lub pod linią cięcia. Dzięki temu będą osłaniać bliznę, która nie będzie narażona na tarcie, które może spowodować spowolnienie gojenia się, a nawet – uszkodzenie rany. 

Majtki poporodowe wielokrotnego użytku

Takie majtki mogą posłużyć nawet przez cały połóg. Nadają się do prania ręcznego lub w niskich temperaturach. Najlepiej wybrać te siateczkowe – są bardziej przewiewne, niż zwykłe majtki. Dobrym surowcem jest poliamid, inaczej nazywany nylonem – jest bardzo rozciągliwy, dzięki czemu nie uciska ciała i utrzymuje podpaskę na swoim miejscu. 

Jednorazowe majtki po porodzie

Większość jednorazowych majtek jest wykonana z poliestru lub polipropylenu. Nie jest to najlepszy wybór, gdyż materiały te nie są zbyt przewiewne, przez co mogą powodować podrażnienia i pocenie się. A pot, jak wiemy, jest doskonałą pożywką dla bakterii. Natomiast plusem jednorazowych majtek jest ich cena – nie jest zbyt wygórowana, bo mają być użyte tylko raz. Ponadto, są wyposażone w elastyczną gumeczkę, dzięki czemu nie uciskają obolałych miejsc.

Zobacz: Co warto wiedzieć o urlopie macierzyńskim?

edukacyjne układanki

Redakcja babyjazz.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów dzieci, macierzyństwa i zdrowia połączył siły, aby dostarczyć wartościowe informacje i wsparcie dla wszystkich rodziców. Razem z nami odkryjecie praktyczne porady wychowawcze, ciekawe pomysły na kreatywną zabawę, oraz najnowsze trendy dotyczące zdrowego rozwoju dzieci. Dołączcie do naszej wspólnoty, aby razem czerpać radość z rodzicielstwa i wspólnie dbać o zdrowie i dobrostan naszych najmłodszych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Cukrzyca ciążowa