Olejowanie włosów jest znaną i popularną metodą dbania o włosy. Do wyboru jest mnóstwo olejów: kokosowy, arganowy, macadamia, oliwa z oliwek, olejek rycynowy… Jak stosować olejek rycynowy na włosy? Jakie zalety ma jego stosowanie?
Czym jest olej rycynowy?
Olej rycynowy jest olejem roślinnym, pozyskiwanym z rośliny o nazwie Ricinus Communis. Jego właściwości były wykorzystywane już w starożytności. Nic dziwnego – posiada on liczne właściwości lecznicze, znalazł też szerokie zastosowanie w kosmetyce. Przypisuje się mu działanie antybakteryjne, grzybobójcze, antyseptyczne, zmiękczające i wygładzające. Poleca się go na problemy skórne takie jak: trądzik, sucha skóra, plamy starcze, liszaj obrączkowy, zmarszczki i oparzenia słoneczne.
Sprawdź też: Czym jest olej konopny?
Olejek rycynowy – włosy
Olej rycynowy zawiera witaminę E, nienasycone kwasy tłuszczowe i wiele minerałów. Jest polecany do olejowania włosów. Zwłaszcza polubią się z nim włosy nisko- i średnioporowate. Może przesuszyć włosy wysokoporowate i spowodować większe ich puszenie. Regularne olejowanie włosów olejem rycynowym sprawia, że włosy są błyszczące, bardziej gładkie i lepiej się układają. Olej rycynowy nie tylko poprawi ich wygląd, ale też sprawi, że będą wzmocnione i mniej podatne na wypadanie. Co więcej, olejowanie skóry głowy tym olejem powinny rozważyć osoby borykające się z łupieżem lub przetłuszczającą się skórą głowy. Może przyciemniać kosmyki, dlatego blondynki powinny rozważyć wybranie innego oleju.
Olejek rycynowy na porost włosów
Oprócz poprawy wyglądu włosów, olej rycynowy może pomóc w walce z wypadaniem włosów i w zapuszczaniu ich. Masaż skóry głowy olejem rycynowym sprawi, że po pewnym czasie tzw. “baby hairów” będzie więcej, a kosmyki nie będą wypadać garściami. Czupryna stanie się gęstsza, a zapuszczenie długich, zdrowych włosów – łatwiejsze.
Jak stosować olej rycynowy na włosy?
Olej rycynowy można nakładać zarówno na długość włosów, jak i na skórę głowy. Jest on bardzo gęsty, dlatego warto wymieszać go z innym olejem albo delikatnie podgrzać, żeby nieco zmienił swoją gęstość i był łatwiejszy w aplikacji. Olej możemy trzymać na skórze głowy od pół godziny do maksymalnie 3 godzin. Na długości włosów można trzymać olej nawet całą noc, o ile włosy przed nałożeniem były suche. Do zmycia oleju potrzebny będzie szampon (najlepiej z mocniejszymi detergentami) lub odżywka. Można również wymieszać olej z odżywką lub maską i taką mieszankę nałożyć na włosy – późniejsze zmycie będzie dużo prostsze.
Olejek rycynowy na rzęsy i brwi
Wiele kobiet chce, żeby ich rzęsy były gęste i długie, a brwi – zadbane i z charakterem. Olej rycynowy może pomóc spełnić te pragnienia. Jak stosować olej rycynowy na rzęsy? Zabieg przeprowadza się na umyte z kosmetyków i wysuszone rzęsy, za pomocą szczoteczki do rzęs lub małego pędzelka. Olej aplikuje się na linię i długość rzęs i pozostawia na noc. Rano należy zmyć resztkę olejku. Efekty powinny być widoczne już po miesiącu.
W przypadku brwi olejek aplikuje się rano i wieczorem, a efekty widać po 5 tygodniach. Twarz i brwi należy dokładnie oczyścić z resztek makijażu i wszelkich zanieczyszczeń. Olej nakłada się patyczkiem do uszu albo szczoteczką do rzęs. Nadmiar produktu trzeba usunąć, żeby nie dostał się do oka. Olejek na brwiach zostawia się na noc i zmywa rano przy użyciu ciepłej wody. Można wzmocnić efekt kuracji, nakładając najpierw glicerynę, a później dopiero sam olej.
Olej rycynowy na rozstępy
Olej rycynowy może być pomocną bronią w pozbyciu się świeżych rozstępów. Zaleca się wmasowanie olejku w najbardziej problematyczne partie. Poprawi to nawilżenie i regenerację skóry, złagodzi swędzenie i zapobiegnie wysychaniu rozstępów. Dzięki temu będą one duże bledsze. Poleca się stosowanie oleju rycynowego jako zapobieganie rozstępom w przypadku ciąży lub intensywnych ćwiczeń fizycznych.
Sprawdź też: Jak pozbyć się rozstępów w ciąży?