Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Gorączka u niemowlaka – jak postępować?

Dziecko Data publikacji - 28 grudnia 2021 Autor - Redakcja babyjazz.pl
Gorączka u niemowlaka

Nie ma nic gorszego dla rodzica niż choroba dziecka. O ile gorączka nie musi oznaczać niczego groźnego, lepiej jej nie lekceważyć. Co może oznaczać gorączka u niemowlaka? Jak się jej pozbyć? Przeczytaj i dowiedz się, jak pomóc swojego maluchowi!

Gorączka u niemowląt – przyczyny

Gorączka u niemowlaka może być efektem przegrzania, upału lub udaru cieplnego, wywołanego zbyt grubym ubraniem dziecka. Inne przyczyny gorączki u dziecka to objawy infekcji, do których zaliczamy:

  • zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, takie jak: nieżyt nosa, zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzeli, gardła, krtani, płuc,
  • infekcje układu moczowego,
  • posocznica – jeśli oprócz gorączki u dziecka występują wybroczyny, zaburzenia oddychania i zmniejszona ilość moczu, konieczne jest wielokierunkowe leczenie,
  • ząbkowanie – zwykle gorączka trwa wtedy krótko i nie przekracza 38 stopni,
  • napad drgawkowy.

Zdarza się, że gorączka pojawia się po rutynowym szczepieniu.

Sprawdź też: Jakie są przyczyny cukrzycy ciążowej?

Gorączka u niemowlaka – jak ją leczyć?

Gorączka jest naturalną reakcją organizmu, który broni się przed infekcjami. Zbijanie gorączki rozpoczynamy, kiedy dziecko zaczyna marudzić, nie chce pić lub wykazuje jakiekolwiek niepokojące zachowania. Jeśli natomiast nie traci apetytu, bawi się i dużo pije, nie jest konieczne zbijanie temperatury. 

Kiedy dziecko ma gorączkę, trzeba o niego szczególnie dbać. Wysoką temperaturę zbijamy lekiem przeciwgorączkowym na bazie paracetamolu lub ibuprofenu, zimnymi kompresami lub kąpielą w letniej wodzie. Należy również zapobiegać odwodnieniu dziecka – trzeba podawać mu dużo płynów. Odwodnienie niemowlaka można poznać po tym, że moczy mniej pieluch, nie wydziela łez, kiedy płacze i ma wysuszone usta. Dziecko należy też ubrać w lekkie ubrania, aby zapobiec jego przegrzaniu. Jeśli chodzi o leki przeciwgorączkowe dla niemowląt, w żadnym wypadku nie można podawać dziecku kwasu acetylosalicylowego. Jego podanie może skutkować wystąpieniem zespołu Reye’a. Jest to rzadkie, ale potencjalnie groźna dolegliwość. 

Temperatura u niemowlaka

Prawidłowa temperatura ciała, w stanie spoczynku, wynosi 36,4 do 37,6 stopnia. Oczywiście, mierzona w różnych miejscach ciała będzie wynosiła mniej lub więcej. Jeśli temperatura ciała maluszka wynosi mniej niż 36 stopni, należy go ogrzać, na przykład przykrywając je kocem lub ubierając mu cieplejsze ubranie. Na temperaturę ciała ma wpływ także aktywność dziecka i pora dnia. Stan podgorączkowy wynosi 37,5 do 38 stopni. O gorączce mówimy, gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni. U małych dzieci najlepiej mierzyć temperaturę rano, po przebudzeniu, zanim dziecko rozpocznie jakąkolwiek aktywność. A kiedy udać się do lekarza? Jeśli dziecko ma temperaturę do 38 stopni, można pomóc dziecku, zbijając gorączkę domowymi sposobami, a interwencja lekarska nie jest potrzebna.  Zawsze, kiedy gorączka przekracza 40 stopni. W trakcie wywiadu lekarskiego zostanie ustalona przyczyna gorączki i leczenie niemowlęcia. Nie warto ryzykować, zwłaszcza, jeśli gorączka jest objawem poważnej choroby. Szczególnie dotyczy to noworodków.

Sprawdź też: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Jakie są objawy i leczenie zakażeń dróg moczowych u dzieci?

Redakcja babyjazz.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów dzieci, macierzyństwa i zdrowia połączył siły, aby dostarczyć wartościowe informacje i wsparcie dla wszystkich rodziców. Razem z nami odkryjecie praktyczne porady wychowawcze, ciekawe pomysły na kreatywną zabawę, oraz najnowsze trendy dotyczące zdrowego rozwoju dzieci. Dołączcie do naszej wspólnoty, aby razem czerpać radość z rodzicielstwa i wspólnie dbać o zdrowie i dobrostan naszych najmłodszych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?