Odwodnienie organizmu to ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia – zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Dlaczego odpowiednie nawodnienie organizmu jest tak ważne? Jakie konsekwencje może mieć dla naszego zdrowia i życia? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!
Czym jest odwodnienie?
Odwodnienie jest stanem spowodowanym utratą wody i elektrolitów w organizmie, czego konsekwencją jest zachwiana równowaga wodno-elektrolitowa. Wyróżniamy 3 rodzaje odwodnień:
- hipertoniczne – organizm utracił więcej wody, niż elektrolitów,
- hipotoniczne – ilość utraconych elektrolitów, niż wody,
- izotoniczne – ilość utraconych elektrolitów i wody jest taka sama.
Odwodnienie – przyczyny
Odwodnienie może wynikać z biegunki, wymiotów, upałów, picia zbyt małej ilości wody, dużej zawartości soli w diecie lub gorączki, ale także z powodu:
- chorób nerek – cukromocz, przewlekła niewydolność nerek,
- choroby Parkinsona – jednym z objawów mogą być zaburzenia połykania, które mogą skutkować niechęcią do jedzenia i picia.
Warto wiedzieć, że odwodnienie może też nastąpić w czasie mrozów – intensywne oddawanie ciepła z parą wodną podczas oddychania sprzyja utracie wody.
Zobacz: Jakie są przyczyny cukrzycy ciążowej?
Odwodnienie – objawy
W początkowej fazie odwodnienia pojawiają się:
- brak apetytu,
- rzadsze oddawanie moczu,
- wzmożone pragnienie,
- bóle głowy,
- wzdęty brzuch,
- suchość języka,
- senność, choć może pojawić się też pobudzenie.
Później mogą pojawić się:
- plastelinowata skóra,
- gorączka,
- zmniejszenie pocenia się,
- przyspieszona akcja serca,
- zmniejszone napięcie gałek ocznych.
Przy skrajnym odwodnieniu dochodzi do drgawek, spadku ciśnienia tętniczego i utraty przytomności.
Co zrobić, kiedy mamy odwodniony organizm?
Człowiek jest w stanie wytrwać w stanie odwodnienia przez 4-7 dni. Dlatego niezwykle istotne jest rozpoznanie tego stanu i wdrożenie nawadniania organizmu. Należy pić czystą wodę mineralną i rozcieńczone soki. Dodatkowo, podaje się elektrolity w postaci suplementów diety dostępnych na rynku. Warto także spożywać posiłki w formie płynnej, na przykład zupy. Jeżeli doszło do ostrego odwodnienia organizmu, konieczna jest hospitalizacja, w trakcie której pacjentowi podaje się kroplówkę.
Jak zapobiegać odwodnieniu?
Ilość wody, jaką powinno się spożywać w ciągu dnia, zależy od naszego wieku i klimatu, w jakim żyjemy. Dorosła kobieta powinna wypijać 2, 7 litra wody na dobę, mężczyzna – 3, 7 litra. Dotyczy to zarówno wody w postaci płynnej, jak i pokarmów bogatych w wodę. Są to między innymi:
- ogórek,
- pomidor,
- arbuz,
- truskawka,
- grejfrut,
- brokuł,
- jabłko,
- kalafior,
- pomarańcze,
- ananas,
- śliwki,
- wiśnie,
- melon,
- cukinia,
- sałata.
Warto nosić ze sobą butelkę wody albo mieć ją przy biurku w domu i pić ją małymi łykami przez cały dzień. Jeżeli tylko poczujemy pragnienie, należy się napić – nie lekceważmy sygnałów, jakie wysyła nam organizm! Dodatkowo, w przypadku zwiększonej aktywności fizycznej należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów. Aby zapobiegać odwodnieniu, warto ograniczyć lub wykluczyć spożycie mocnej kawy i herbaty oraz napojów alkoholowych. Latem lepiej nie przebywać na zewnątrz w godzinach 10:00 do 14:00. Jeżeli planujesz spożywać alkohol, przed każdym drinkiem wypij szklankę wody. Przed pójściem spać również warto napić się wody.
Zobacz: Jak wyleczyć przeziębienie w ciąży?